Németországban magukból kikelve szidják az Európai Uniót

Kórusban szidják a német kormányt a Die Welt olvasói, reagálva arra a hírre, hogy Ursula von der Leyen elkezdte osztogatni a megújuló Európai Bizottság pozícióit. A kommentelőknek az is a problémájuk, hogy a cikk megpróbálja keretezni a történteket, jobboldali populistának nevezi azokat a politikusokat, akik a választói akaratnak megfelelően cselekednek, például Giorgia Meloni olasz kormányfő párttársait.

„Azon gondolkozom, hogy olvastam-e valaha a baloldali populista kifejezést, vagy a baloldalon annyira távol állnak az emberektől, hogy már nem lehetnek populisták” – jegyzi meg egyikük.

A németek azon is megdöbbentek, hogy 32 ezer, jól fizetett alkalmazottja van az Európai Bizottságnak – valaki azt írta, az uniónak vissza kell térnie az alapfeladataihoz, átszabni a hatalmas közszolgálati apparátust, és több szuverenitást adni a tagállamoknak. „Pontosan ezért szavazok az AfD-re, másnál ez nem lehetséges” – reagált erre az egyik Welt-olvasó. A kommentelők hosszasan sorolják az EU problémáit és az elmúlt évek – szerintük – hibás döntéseit.

A németek hozzáállása – és szavazata – több szempontból is fontos Magyarország számára: egyrészt a gazdaságuk teljesítménye nagy hatással van a miénkre, másrészt a migráció elleni küzdelemben is fontos partnerek lehetnének az új irányt képviselő politikusok.

„Magyarország egyetlen ország belpolitikájába sem kíván közvetlenül beleszólni, ugyanakkor figyelemmel kíséri Európa legerősebb államának politikai fejleményeit, és abban érdekelt, hogy Németországnak stabil kormánya legyen. Ebből a szempontból új korszak kezdetét látjuk” – mutatott rá Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter.

Írta a Magyar Hírlap