MH/MTI
2024. április 19. péntek. 17:39
A tisztségviselő elmondta, hogy az elmúlt nyolc év munkájának teljes felelősségével száll versenybe egy újabb mandátumért, azokra a megye minden lakosának – magyaroknak és románoknak – az érdekeit szolgáló fejlesztésekre hivatkozva, amelyeket „közös akarattal és erővel értek el” ebben az időszakban.
„Közös érdekünk, hogy a következő négy évben az úthálózatunk jelentős részét megújítsuk. Hogy felszámoljuk az örökös parkolóhelyproblémát a Megyei Sürgősségi Kórház mellett. Közös érdekünk, hogy a négy év alatt a megye csaknem hetvenezer lakosának otthonába vezetékes vizet juttassunk el” – sorolta Péter Ferenc a következő négy év terveit.
A június 9-i önkormányzati választásokkal egy időben megrendezendő EP-választásra utalva a brüsszeli képviselet megőrzésének fontosságát is hangsúlyozta.
„Ott kell lennünk Brüsszelben, hogy elmondhassuk, hogy mit akarunk. Az Európai Parlamentben meg kell őriznünk helyünket, hogy a nekünk szánt forrásokból a lehető legtöbbet sikerüljön Maros megyébe hozni” – hangsúlyozta.
Péter Ferenc, aki jelöltségét az RMDSZ megyei tanácsosi jelöltlistája kíséretében iktatta a Maros megyei választási bizottságnál, arra kérte a választópolgárokat: legyenek ott a június 9-i választáson, ragaszkodjanak a kiszámíthatósághoz, ne keveredjenek a „bukaresti pártok helyi kiskirályainak háborújába”.
Románia 41 megyéje közül négynek az élén áll RMDSZ által jelölt politikus: a két magyar többségű megye – Hargita és Kovásza – mellett Maros és Szatmár megyében is a szövetség politikusai (Péter Ferenc és Pataki Csaba) nyerték meg az egyfordulós megyei tanácselnök-választást.
Nicolae Ciuca, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke kedden bejelentette: pártja „elvi megállapodásra” jutott koalíciós partnerével, a Szociáldemokrata Párttal (PSD) arról, hogy ebben a két megyében a PSD és PNL közös megyei tanácselnök-jelölteket állít. A liberális házelnök akkor azt mondta: Szatmár megyében a PSD támogatná a liberális jelöltet, míg Maros megyében a PNL támogatná a szociáldemokraták megyei tanácselnök-jelöltjét.
Csütörtök este azonban Ciprian Dobre, a PNL Maros megyei elnöke bejelentette, hogy minkét kormánypárt saját jelölttel pályázza meg Marosvárhely polgármesteri tisztségét és a Maros megyei tanács elnöki tisztségét is, mert „a PSD nem csatlakozott a közös jelöltállítás projektjéhez”.
A 34 tagú Maros megyei önkormányzatban az RMDSZ-nek jelenleg 16 képviselője van. A legutóbbi népszámláláson a megye 518 ezer lakosa közül 165 ezer (31,8 százalék) vallotta magát magyarnak. A 330 ezres Szatmár megyében 28,3 százalékos a magyar lakosságarány.
A két erdélyi megye tanácselnöki, illetve a megyeszékhelyek polgármesteri tisztségének elnyerését (megőrzését) az egyfordulós önkormányzati választási rendszer tette lehetővé az RMDSZ számára. A tisztségeket ugyanis mindenütt a legtöbb voksot összesítő jelölt szerzi meg, akkor is, ha nem kapja meg a voksok több mint felét. A korábbi kétfordulós rendszerben a második fordulóban Erdélyben többnyire az etnikai arányok döntöttek, a román pártok ugyanis a legtöbb helyen összefogtak az RMDSZ versenyben maradt jelöltje ellen.
Írta a Magyar Hírlap