Magyar Péter csak a baloldal számára jelent kihívást

Nagy Áron
2024. április 7. vasárnap. 14:54
Frissítve: 2024. április 7. 14:58

Nézzük, mit mutatnak a közvélemény-kutatások! A Nézőpont Intézet e heti felmérése szerint a magát középre pozicionáló Magyar Péter „pártja” a szavazatok 13 százalékát zsebelhetné be az EP-választáson. Ugyanakkor sem bizonytalan vagy inaktív szavazókat nem tudott megszólítani, sem a Fideszből nem tudott támogatókat szerezni nagy számban. Potenciális szavazói a baloldali pártok eddigi támogatói közül kerültek ki, így felbukkanása nekik okozott kisebb-nagyobb veszteséget.

A Nézőpont Intézet szerint a „Magyar-párt” a baloldal harmadik középpártja lehet. A DK, az MSZP és a Párbeszéd közös listájának népszerűsége ugyanis szintén 13, míg a Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) támogatottsága 11 százalékos. Ugyanakkor a Momentum tovább folytatta mélyrepülését, és a bejutási küszöb alá (négy százlék) süllyedt.

Erre az eredményre jutott korábban a baloldalhoz köthető Medián is. A március 6–9. között készített kutatásuk szerint a Fidesz–KDNP támogatottsága a teljes szavazókorú népességben lényegében változatlan. A választani tudó biztos szavazók 12 százaléka pedig a DK-ra, 11 százaléka az MKKP-re voksolna. Miközben Varga Judit volt férjéről a megkérdezettek 13 százaléka nyilatkozott úgy, hogy biztosan vagy valószínűleg rá szavazna.

A Republikon Intézet ugyancsak márciusi közvélemény-kutatása szerint a képlet hasonló: az egész népesség 11 és a biztos pártválasztók 15 százalék szavazna Magyar Péter pártjára, amivel megközelítené a DK-t, és maga mögé utasítaná a baloldal többi szereplőjét. Tehát nem túlzás azt állítani, hogy szakmai konszenzus van abban, hogy Magyar Péter politikai szerepvállalásával a baloldali „torta” újraosztása kezdődött meg.

Ezt egyébként ő is érzékelheti, hiszen a Spinoza Házban nem rég „alapvetően liberális” emberként mutatta be magát, holott korábban a jobboldaliságát hangoztatta baráti kapcsolatai, rokonai, felmenői és saját eddigi tevékenységének, például a 2006-os tüntetések szétverése idején nyújtott jogsegély kiemelésével.

Ezért is lehet az, hogy a baloldali pártok és politikai szereplők fenntartásokkal, sőt, esetenként ellenségesen viszonyulnak Magyar Péterhez.

Az április 6-i tüntetése után a DK közölte, hogy beperlik Nagy Jánost, Szigetszentmiklós polgármesterét, aki Varga Judit volt férjének újdonsült szövetségeseként fellépett a Kossuth téren. Másnap pedig Gyurcsány Ferenc arról győzködte az ellenzéki választókat egy Facebook-bejegyzésben, hogy tartsanak ki egymás mellett, és ne dobják oda meggyőződésüket a pillanat ígéretéért, ami alatt nyilván a közpolitikába frissen berobbant Magyar Pétert érti.

Az MSZP-s Kunhalmi Ágnes eközben arról posztolt, hogy most szabad a verseny, de 2026-ban koalíciós kényszer lesz. A szocialista párt a felmérések szerint már egy ideje nem tényező, tulajdonképpen a DK társutasaként, szatellitjeként lehet csak rá tekinteni. Viszont éppen ezért érdekes, hogy a politikus a következő országgyűlési választás vonatkozásában kizárta az együttműködést mindenkivel, aki nem elég baloldali.

Ami a Momentumot illeti, bár Magyar Péter hangfelvételével a párt most igyekszik vihart kavarni Brüsszelben, egy közelmúltbeli interjúban Donáth Anna arról beszélt, hogy Magyar Péter „újdonság”, akit kíváncsian figyel, de óvatos lenne a téren, hogy higgyen is neki. De kritikusan kezelte például Hadházy Ákos is, aki többek között úgy nyilatkozott róla: „Egyelőre én csak a veszélyét látom annak a hamis reménynek, amelyet ő sugall.”

Egyedül Karácsony Gergely nyilatkozott eddig pozitívan. Szerinte, „ami a NER-nek rossz, az az országnak jó”, és úgy véli, a Magyar Péter mögé felsorakozó ellenzéki szavazók „most talán azt a forgatókönyvet látják maguk előtt, hogy valaki, aki belülről jön, jobban meg tudja hasítani ezt a rendszert”.

– Nem tudom, de remélem, hogy így lesz – tette hozzá Karácsony Gergely, akiről viszont köztudott, hogy unikummal még Gyurcsány Ferencet is képes elviselni a személyes politikai ambíciói és az érdemi támogatottsággal nem rendelkező Párbeszéd túlélése érdekében. Szóval, az is lehet, hogy ezzel a megjegyzésével csak a jövőbe akart befektetni.

Írta a Magyar Hírlap