A miniszterelnök közölte: a háború elleni egyetlen orvosság, ha az áldozatul kiszemelt ország képes erőt mutatni, hogy eltántorítsa a potenciális támadót. „Ezért mondják, hogy ha békét akarsz, készülj a háborúra. Hadsereg, katonai készülstég, önvédelmi képesség szükséges a békéhez. A magyar nemzeti hadsereg még nem elég erős, de dolgozunk rajta” – mondta a kormányfő.
Orbán Viktor szerint az orosz hadsereg ma komoly, nehéz háborút vív Ukrajnával, amelyet nem tud legyőzni. „A NATO ereje nem összehasonlítható Ukrajnáéval, ezért nem tartom logikusnak, hogy az az orosz hadsereg, amely nem tudja legyőzni Ukrajnát, megtámadná a NATO-t. Provokációk persze lehetnek, de a NATO védelmi szövetség, ezért egy országként sorakozna fel a megtámadott mögött. Az orosz veszélyre való hivatkozást én az európaiak háborúba való belépésének előkészületi manővereként értelmezem” – szögezte le a kormányfő.
Ami ma Brüsszelben és Washingtonban történik, az a hangulati előkészítése a háborúba való belépésnek, emelte ki Orbán Viktor.
Sodródik Nyugat-Európa a háborúba, amelyet a sajátjának értelmez, mutatott rá a kormányfő, emlékeztetve, hogy egyesek ukrán légtérben szándékoznak orosz lövegeket megsemmisíteni. „Ez egy háborús akció kommunikációs előkészülete” – emelte ki Orbán.
A kormányfő elmondta, hogy brüsszeli csatározásaiban többször kéri beszélgetőtársait: mondják el, mi a becslés, mennyi fegyvert kell szállítani még, mennyi pénzt kell adni, hogy az ukránok kiszorítsák az oroszokat. „Néma csend a válasz. Úgy vagyunk benne egy stratégiában, hogy az annak elérhető céljának eléréséhez szükséges eszközökről még becsléseink sincsenek. Hol lesz ennek a vége?”- veti fel a kérdést Orbán, emlékeztetve, hogy ennek a vége egy összeütközés a NATO és egy olyan Oroszország között, amelynek atomfegyvere van.
Magyarország nehéz helyzetben van, mert mi vagyunk az az ország, amely ragaszkodik a NATO alapokmányához, ahhoz, hogy ez egy védelmi szövetség, emlékeztet Orbán Viktor, rámutatva: az európai országok tapasztalata, hogy jó előre be kell biztosítania magát, hogy ha megtámadják őket, lesz, aki a segítségükre siet. „De mintha ma már mindenki egy másik jövőben lenne, ezeket a figyelmeztetéseket ma már senki sem hajlandó figyelembe venni. Ma már a NATO-ban munkacsoportok dolgoznak, hogy meghatározzák, hogyan tud a NATO részt venni a háborúban. Mi ott vagyunk ezekben a bizottságokban, de nem veszünk részt sem a finanszírozásban, sem a fegyverszállításban. Már egy külön kifejeztést is használnak Magyarországgal kapcsolatban: nem résztvevő tagállamnak neveznek bennünket” – magyarázta Orbán Viktor, kiemelve: komoly munka zajlik, hogyan tud a NATO tagja lenni Magyarország olyan módon, hogy a NATO akciójában nem vesz részt. „Itt újításra van szükség a magyar oldalon” – tette hozzá.
Írta a Magyar Hírlap